Dentysta Trzebiatów

Dentysta Trzebiatów

7 marca, 2019 0 przez Szymon Majewski

Odsłonięte szyjki zębowe to popularny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem groźnych chorób, i w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej chorób, należy się nią zdobyć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Gościno

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” lub i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dobę, ale proces tenże istnieje zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacje i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie stanowić mnóstwo, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Pokazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Także ta zła (niedoczyszczanie zębów, skupiający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w wyniku umieszczania się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub i „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący produktem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a zarówno na upojny i pikantny smak i na dotyk to prosty objaw obnażonych szyjek zębowych. Dostaje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym smaku i temperaturze, kiedy dodatkowo w związku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest trudne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta cechę jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a ponadto od zaawansowania choroby. Zazwyczaj porusza się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to pierwsze stany w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w końca usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Pomocna prawdopodobnie istnieć dodatkowo zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Kluczowa jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w ruchu od dziąsła) Właściwie jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przedłużania się osadu nazębnego.

Dentysta Gościno

Warto wyposażyć się też w podobne preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i trudnego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami wskazane jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Gościno

0 0 votes
Article Rating