Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus

30 kwietnia, 2020 0 przez Szymon Majewski

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla starszych. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych oraz ofertę czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w celu łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla starszych

– W układu z planowanym wprowadzeniem nowego kroku znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt prawa w obecnej rzeczy.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w układu z działaniem stanu epidemii.

Dodaje ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderoby w punktu zakrywania ust i nosa, a ponadto wprowadza modyfikacji w zakresie przywrócenia działalności centrów handlowych, wykonywania usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu oraz mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W prawu wskazano, że „bardzo powiela ono rozwiązania wprowadzone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W celu zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły stanowić świadczone pod warunkiem, że zachowane będą typowe zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja szykuje się również przywrócenie prace w punktach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która była uznana na platformie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono ilość osób do 1 kobiety na 15 m2 powierzchni, na jakiej jest przeprowadzana sprzedaż lub znaczone są usługi. Nadal – do odwołania będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub wykonywania działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja szykuje się również przywrócenie wykonywania usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem zaczynającym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a ponadto lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w sprawie konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w układu z prowadzeniem pracy zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a ponadto uczniów pobierających umiejętność w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z porady na rzecz epidemiczną nie mówi toż osób prowadzących zawód medyczny i osób wykonujących pracy zawodowe, służbowe lub handlowe w istotach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wejścia w mieszkanie projektowanego rozporządzenia daje się również stosowanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderoby w punktu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób przechodzących w kulcie religijnym. W celach kultu religijnego krótszych niż 75 m kw. będzie mogło uczestniczyć w obecnym tymże czasie pięć osób, oprócz osób przechodzących w pełnieniu tego kultu.

Na miary rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie branie z rowerów miejskich.

Projekt daje i zmiany, jeżeli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Article Rating