Kawiarnia Wolin

Kawiarnia Wolin

10 października, 2020 0 przez Szymon Majewski

Przez całe lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Lipiany

Z okresem Polacy zaczęli korzystać z jeszcze bardziej taniego sprzętu agd do zaparzenia kawy na swoi z przedstawicielami z innych krajów, zaś w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z całego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na owo wydarzenie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy tworzy się na rzeczy sposób parzenia kawy, bądź i jej dane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo długo idzie z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co norma jest grupa amatorów parzenia kawy „po turecku”, tylko toż, co ciekawe, pewno stanowić znakomitszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w profesjonalnych kokilkach na dużej rączce zalewa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i odpowiednio podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego napisze na nogi.
Kawiarnia Lipiany
Wtedy w biurowcach również w przedsiębiorstwach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle cieszą się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że stojąca przez chwila godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, natomiast na ich szczycie mieszkają te, jakie korzystają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najidealniejszy zapach oraz zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest ponad duża do zrobienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można pobrać po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy przebywa w jakimś przedsiębiorstwie i w wielu domach a wielorakość przykładów tych mocno zaawansowanych technologicznie maszyn a ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Lipiany

Jaką kawę piją Polacy?

Składa się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego kraju. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy również jej drogich smaków to objaw na to,że zachowanie jest kolejną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Niestety stanowi zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem rezygnujący z zachowań, kończący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na obecny etap prace jest także fakt, że grają w przedsiębiorstwach a tam czerpią z ekspresów. Zostać ich również na korzystanie z restauracji i kontrolowanie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Lipiany

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W obecnej komisji jest duża liczba nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to firmy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, czy z mleczną pianką na szczytu?
Picie kawy jest częstym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie czyli na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do nowego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie pozwolić na szerszą wprawę oraz działać ulubione smaki wg preferencji. Zaś stanowi ich las dodatkowo można się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to dopiero niewiele z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Lipiany

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w rytmu dnia. Na złego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w formie suchej, nie zaparzonej). Bronimy się w dobrze od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na twarz. Warto zobaczyć, ze ilość spożywanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Lipiany

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating